Чим швидше поранений із кровотечею потрапить до шпиталю, тим вищий шанс його врятувати: військовий хірург отримав престижну державну нагороду
fakty 05-янв, 22:14 193 Новости УкраиныПрезидент Володимир Зеленський підписав указ про присудження Національної премії України імені Бориса Патона. Нею нагороджують за високі досягнення в галузі науки та техніки. Цьогоріч лауреатами премії стали 28 науковців, серед них — військовий медик з Вінниччини Костянтин Гуменюк, який наразі є головним хірургом Збройних Сил України Командування Медичних сил ЗСУ та рятує бійців. Також відзначили ще одного його колегу з Вінниці — генерала-майора медичної служби Андрія Вербу.
- Це найвища державна наукова нагорода в Україні, то ж відчуваю велику гордість отримати її, — розповів «ФАКТАМ» головний хірург Збройних Сил України полковник медичної служби Костянтин Гуменюк — У галузі медицини було подано до 20 наукових робіт, то ж конкуренція була досить серйозною. Оцінювали їх фахівці Національної академії медичних наук України, після того відбулось таємне голосування й обрано двох переможців.
Читайте також: Манія величі, викликана ліками від раку, могла вплинути на рішення путіна про вторгнення в Україну: данська військова розвідка
За словами співрозмовника, він подавав на розгляд журі наукову роботу «Організація екстреної медичної допомоги та лікування гострої крововтрати в умовах бойових дій та клінічній практиці». Над нею, зізнається, працював із шістьма своїми колегами впродовж кількох місяців. Він займався розділом військової хірургії, вони — цивільної.
- У своїй роботі описав вперше запроваджену в Україні систему REBOA — це реанімаційна ендоваскулярна балонна оклюзія аорти, яка застосовується для зупинки внутрішньочеревної кровотечі при пораненнях. Раніше ця методика не використовувалась в нашій державі, а ось серед наших закордонних колег вона вкрай поширена. Сьогодні ми вже маємо спеціальні набори, до яких входить пункційна голка, інтродьюсер, провідник високої жорсткості та балонний катетер. Працює це таким чином — виконується пункція стегнової артерії, вводиться катетер в аорту, роздувається балон, і у такий спосіб кров в аорті не поступає до ушкодженої ділянки. А у лікаря є 30−40 хвилин для того, щоб провести протишокові заходи, поставити доступ до центральної артерії або вени, виконати, якщо потрібно, масаж серця та відновити об’єм циркулюючої крові. Хірург разом з операційною сестрою тим часом готуються до оперативного втручання.
Читайте також: Дуже важливо для поранених бійців ЗСУ: у Львові розробили новинку — кровоспинний бинт
Далі поранений подається в операційну, хірург робить лапаротомію і бачить пошкодження стегнової або здухвинної артерії. Завдяки роздутому балончику кров відсутня і на сухій артерії виконується зшивання пошкодженої ділянки. Потім балончик здувається і лікар контролює проходження крові артерією. Безумовно, застосовуючи такий метод, потрібно дотримуватись часових термінів, аби не виникла ішемія органів. За результатами проведених досліджень досягнуто зниження частоти летальних випадків при бойовій травмі у 2,8 раза, у клінічній практиці — 2,2 раза та розвитку післяопераційних ускладнень — до 50 відсотків.
Надважливим завданням, за словами військового хірурга, було сформувати банк крові, аби він забезпечував наші передові хірургічні групи.
- Наразі у різних точках на напрямках бойових дій є кров всіх груп. У найскладніші дні оборонних боїв на Донбасі кров доставляється в будь-яку годину доби туди, де оперують поранених.
Крім того, у науковій роботі військовий хірург розповів про те як наші бойові медики на полі бою використовують впроваджену сучасну тактичну медицину та світові методики і тактики допомоги пораненим.
- Усі інструктори пройшли певну підготовку, вони вміло користуються турнікетами, гемостатичними засобами. Це призвело до того, що кількість втрат та ускладнень серед воїнів із кровотечами, отриманими в бою, зменшилась. Тобто ми довели ефективність у практичних умовах. Мої колеги описали ефективність цього методу у цивільній медицині на прикладі маткових, шлункових кровотеч. Також бойові медики проводять навчання у бойових бригадах і навчають солдатів, щоб вони могли надати допомогу один одному, вміти розрізнити вид кровотечі, адже це теж вкрай важливо, — додає Костянтин Гуменюк. — Крім того, ми завжди дотримуємось «золотого часу», аби протягом години «трьохсоті» доставлялись на етап мобільного госпіталю, відповідно тоді надається кваліфікована медична допомога. Чим швидше поранений з кровотечею поступить до шпиталю, тим ефективність врятувати його краща.
Читайте також: Мінус півтисячі окупантів за раз: Генштаб ЗСУ підтвердив величезні втрати ворога внаслідок удару по Чулаківці на Херсонщині
Нагородження лауреатів відбудеться до Дня науки, який відзначатимуть 20 травня 2023 року. Костянтин Гуменюк та шість його колег отримають премію у розмірі 300 тисяч гривень, яку й розподілять на всіх. За словами військового хірурга, поки що він ще не визначився, на що витратить кошти.
Нагадаємо, раніше про запровадження в Україні REBOA «ФАКТАМ» повідомив головний хірург Збройних Сил України полковник медичної служби Костянтин Гуменюк. Сообщает fakty.ua
Новости по теме
{related-news}